Ikabog” to powieść brytyjskiej autorki Joanne K. Rowling (https://www.taniaksiazka.pl/ikabog-joanne-kathleen-rowling-p-1422671.html). Książka została wydana w całości przez Rowling online, przed jej oficjalną publikacją w listopadzie 2020 r. Wielu recenzentów ocenia książkę pozytywnie, mówiąc, że jest zabawna, ale i lekka. Podkreśla się też, że brakuje jej magii Harry’ego Pottera, ale niesie w sobie wiele uniwersalnych treści.

Historia powstania powieści i zamierzenie autorki

Rowling po raz pierwszy sporządziła “Ikabog” w latach 2003-2007 jako prezent dla swoich dzieci. Zamierzała opublikować tę ciekawą książkę po serii “Harry Potter”, ale po pewnym czasie przestała skupiać się na tej powieści. Rowling zapowiedziała, że w okresie od 26 maja do 10 lipca 2020 r. wyda książkę online w 34 bezpłatnych, codziennych ratach. Autorka powiedziała, że zdecydowała się opublikować “Ikabog” za darmo w sieci, żaby dzieci zamknięte w domach, a nawet te, które wróciły do szkoły w tych dziwnych, niespokojnych czasach, mogą ją przeczytać lub zlecić jej przeczytanie swojemu opiekunowi. Książka ma się ukazać jako wydana książka, e-book i audiobook w listopadzie 2020 r. Rowling zapowiedziała, że przekaże swoje tantiemy z tej książki na cele charytatywne.

Kto powinien przeczytać nową powieść J. K. Rowling?

Książka “Ikabog” jest przeznaczona dla dzieci w wieku od siedmiu do dziewięciu lat. Jest to pierwsza książka dla dzieci napisana przez J. K. Rowling, która nie jest osadzona we wszechświecie Harry’ego Pottera. Rowling określiła książkę jako bajkę polityczną dla nieco młodszych dzieci.

Jaka jest charakterystyka świata w tej książce?

Głównymi bohaterami tej książki są bardzo różne postacie. Charakteryzują się one interesującymi cechami i pełnią inną funkcję w fabule powieści. Generalnie jednak różnią się od postaci znanych ze wcześniejszych książek autorki. Powieść ta ma wielki potencjał, łącząc z powodzeniem realizm i elementy fantazji. Nie jest jasne, czy Rolling powróci do tego świata w jednym z kolejnych swoich powieści, ale stanowi to ogromy potencjał.

Jak przebiega akcja książki?

Fabuła powieści znajduje się w mitycznej krainie Coniemiara, którą włada król Fred Nieustraszony. Ikabog to legendarny potwór, o którym mówi się, że zamieszkuje bagna Północy, używany bywa przez miejscowych do wytłumaczenia znikania owiec i ludzi błąkających się po bagnach, a także do straszenia dzieci. Południe Coniemiary to zamożny obszar, a każde z miast specjalizuje się w innej żywności, w przeciwieństwie do mniej zamożnej północy, znanej jako Bagna.

Kawa zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com